Rahvusvahelise kurtide päeva tähistamine Tartus Toomemäel Ülikooli Ajaloo muuseumis.

IMG_067025. septembril kell 17:00 kogunesime Tartus Toomemäele, et selle aasta rahvusvahelist kurtide päeva tähistada jälle uues kohas.

Kavas oli, et algul tutvume Tartu Ülikooli Ajaloo muuseumiga ja hiljem on meil pidulik koosviibimine sama hoone Valges saalis.
Muuseumiga tutvumine algas esimeselt korruselt kõhedust tekitava tugeva klaasiga eraldatud luukere juurest. Tartu linna ajalugu viib meid sajandite tagusesse aega, rahuajad vahelduvad lahingute ja sõdadega.
Liikudes treppidest järjest kõrgemale saime teada Tartu Ülikooli alguse ja arengu loo. Ülikooli avamise dokumendile kirjutas alla Rootsi kuningas Gustav Adolf 1632. aastal.
Ülikooli Professor Karl Morgensterni initsiatiivil loodi muuseum 1803. a. aprillis. Ta oli ka pikaaegne muuseumi direktor ja tema nime kandev saal on kindlasti üks muuseumi huvitavamaid.

Muuseum tutvustab teaduse ja ülikoolihariduse ajalugu 17. sajandist tänapäevani, siin saab avastada ülikooli rikkalikku minevikupärandit ning uurida lugusid teadusest, kunstist, astronoomiast, meditsiinist ja tudengielust!
Saime teada huvitavaid fakte, et naistudengid said ametlikult Tartu Ülikoolis õppima hakata alles möödunud sajandi algusaastatel. 1919. aastal hakati Tartu Ülikoolis õppetööd läbi viima eesti keeles, algas emakeelse ülikooli aeg. Alles veidi üle 100 aasta tagasi!
Ülikooli ajaloo üks kurvemaid aastaid oli 1965. Suures tulekahjus sai tugevalt kannatada Ülikooli peahoone, mille taastamine võttis mitu aastat.
Enamus meist otsustas, et peaksime veel teinegi kord tagasi tulema, sest tundsime, et sellest ajast jäi kõigega põhjalikult tutvumiseks väheseks.
Giid sai teada meie soovist ja teatas, et iga kuu viimasel reedel on muuseumi pääsme hind vaid 1 euro!

Nüüd astusime sisse valgesse saali, kus oli meie jaoks kaunilt kaetud 3 suurt ümmargust lauda. Kuna rahvarohkeid üritusi korraldada ei soovitata, siis sel korral polnud palju rahvast.
Toidud olid tellitud Vassilissa restoranist ja olid väga maitsvad. Ühingu esimehe kohusetäitja Siim Kaunissaare ja juhatuse liige Anu Jõgi soovisid ja tervitasid kõigile toredat rahvusvahelist kurtide päeva.
Esimehe kohusetäitja Siim oli ette valmistanud TOP 10 kokkuvõtte 2019. aasta kõige rohkem vaadatumatest videotest. See tekitas palju põnevust!
Siis astus ette meie ürituse kõige kaugem külaline – Mariana USA-st. Tema etteaste oli väga huvitav ja emotsionaalne, ta sobiks kindlasti näitlejaks! Kui meie inimeste poolt tuli küsimus ka tema vanuse kohta, siis sai ta tõsiselt pahaseks ja teatas, et selliseid küsimusi ei tohi esitada. Neil USA-s olevat see keelatud!
Meie üritus oli tõeliselt rahvusvaheline: peale tartlaste ja meie maakonna inimeste olid kohal külalised Jõgevalt, Võrust, Tallinnast ja USA-st!
Õhtu möödus toredaid nalju, anekdoote ja kogemusi vahetades, aga ka hariduse teemat arutades. Sealt lahkudes tundsime, et viisime kaasa tükikese Tartu Ülikooli arendavat aurat.

Kohalviibijate nimel Helle Sass.

TKÜ juhatus!

Vaadake pildigalerii siit!

NB! Video kestus on 11 minutit.

YouTube Preview Image
« »